Учителите, които окрилят: Ученето може да е забавно (сп. Икономика)

Учителите, които окрилят: Ученето може да е забавно (сп. Икономика)

Образованието се подобрява най-вече чрез вдъхновяващи преподаватели, а не с министерски разпоредби

10:30 24.05.2024

Тони Григорова

Ученикът не е съд, който трябва да бъде запълнен, а факел, който трябва да бъде запален, е мисъл на Плутарх. Ако подходът на учителя и на цялата образователна система е съобразен само с първата част на това твърдение, преподаването най-вероятно ще е скучно, отблъскващо, потискащо, направо да ти се иска да избягаш от час и повече да не стъпиш в училище. Ако обаче водеща е втората част на тази крилата фраза, ученето ще е приятно, забавно, децата ще имат стимул да знаят повече и повече, постоянно да откриват нови неща…

Образованието в България вече години наред е подложено на постоянна критика. Все се говори за промени, за революция дори. Пишат се нови учебници, още по-неразбираеми от старите. Може да приемем като анекдот, но няма никакво преувеличение в думите на един начален учител, който казва: „Деца, трябва да свикнете на повече самостоятелност в ученето. Вече сте в трети клас и скоро родителите ви няма да разбират учебния материал“. Промените, ако наистина се случват позитивни промени, стават не чрез разпоредби отгоре, не чрез механично добавяне или сваляне на учебно съдържание, не чрез постоянни тестове, които непрестанно да „замерват“ нивото на знания на учениците, а чрез вдъхновените учители, които имат познания, правилен подход към децата и умеят да влияят на техните сърца и умове.

Всички знаем, че истинският учител е този, който може да направи трудните неща лесни. Представяме две такива преподавателки по английски език и по математика:

Ученето може да е забавно

Когато учителите се променят, ще се промени и училището, вярва д-р Гергана Райжекова

Снимка Личен архив

Децата са най-големият ресурс, те са бъдещето, но са подценявани. Тъжно е, че училището не е обичано. Но най-тъжното нещо е да видиш емоционално сринато осемгодишно дете – обезсърчено от учители или родители, повярвало, че не може и че от него нищо няма да излезе, това казва д-р Гергана Райжекова. Тя е преподавател по английски език със сертификат по сугестопедия, издаден от проф. д-р Георги Лозанов. Като негова възпитаничка вече и от своя опит знае, че учителят променя душите и

с невидими механизми

може да превърне един човек в лидер и успешна личност, но може и да го накара да повярва, че не се справя.

В началото Гергана Райжекова преподава английски език на възрастни по сугестопедичния метод. В един момент родители предлагат да поеме и техните деца, които изостават по английски език в училище. Така тя се запознава с Тоди и Макс. На тях посвещава първата двуезична книжка от поредицата „Госпожица Мей Дуза“,  или “Miss Jelly Fish”. По лек и приятен начин книгата въвежда в чудния свят на приключенията при изучаването на чужд език. Героите се появяват от непознатите думи, които децата трябва да научат. В игри, танци и забава с двете дечица преди 10 години се създава първата книжка, която е издадена чак през 2023 г. Тя е с образователно съдържание, което е в крак с изучаването на английския език в училище, но върви с различна стъпка. Гергана Райжекова написва и наръчник

как да се преподава

на 8-9-годишните с още игри и с други идеи от нейната практика.

През 60-те и 70-те години на миналия век проф. Лозанов е изследвал страха от учене, а сега той е много по-голям. Днешният най-разпространен начин на преподаване стресира и слага бариери  Ако урокът се изтанцува и изпее, ако се представи по забавен и интересен начин, ако се покажат и практически ползи от това знание, децата ще се вдъхновят да учат. Учебниците обаче са неразбираеми за детската душа и те имат отблъскващ ефект. Но в България по думите на д-р Гергана Райжекова нещата станат ли трудни и превърнат ли се в лош пример, избухва революция и самата тя е в очакване на образователна революция. С учениците трябва да се работи по нов начин и да се правят наблюдения. Тези деца са различни от родените през 70-те години. Те познават дигиталния свят, вниманието им се задържа за твърде кратко време. Необходима е нова държавна политика, която постепенно, но системно да променя учебния материал и начина на преподаване, да подобрява средата, а психолози да следят целия обучителен процес, смята преподавателката.

Книгите от поредицата „Госпожица Мей Дуза“ не са сугестопедични, макар да се придържат към тези методи, те не са получили подобно одобрение от сугестопедична  институция, каквато в момента липса. Всеки учител с иновативен подход може да ползва книгите на Гергана Райжекова в преподаването по английски, испански или български език. В чужбина има много българчета, които не знаят добре родния език на своите родители. С тази книга, която има и аудио вариант, българският език може леко да навлиза в детския им свят. Поредицата ще е от осем книги, четири от тях вече са написани. Действието се развива на различни планети, като има и морален аспект във всяка история. Финансирането е трудна работа. Не намират издателство и печатница, с които да работят в България и ползват услугата на Amazon KDP за принтиране на книги при поръчка от клиент.

Проф. Лозанов казвал, че не училището, а учителската душа трябва да се промени.  Много от учителите не са в състояние

да хвалят децата

Немалко от българските преподаватели като мантра повтарят, че децата не стават за нищо и от тях нищо няма да излезе. Но появи ли се някой, който да ги подтикне да повярват в себе си и в своите възможности, същите тези деца може да направят чудеса.

След като вече се е убедила как дори една малка книжка може да промени светогледа и отношението на децата, преподавателката по английски език иска да има още и още ученици като Тоди и Макс. Оттук насетне мисията на похвата, наречен „Госпожица Мей Дуза“, е да продължи да дава увереност в собствените сили, да пребори страха от ученето, но и да сформира общност от учители и родители, които се стремят към позитивни резултати. Д-р Райжекова е приела присърце идеята да създава ефективни образователни практики и да вдъхновява за учене.

Учителите, които окриляват
Ученето е забавно с „Госпожица Мей Дуза“
Снимка: Личен архив

Часът е шоуто на учителя

Мисията на Мариела Станчева е да покаже, че математиката не е лесна, тя е интересна

Мариела Станчева е математик, който създава образователни продукти от най-ново поколение, подготвя помощни материали и изнася мотивационни уроци. Нейната мисия е да покаже, че макар математиката да не е лесна, тя е интересна. Стремежът ѝ е да промени преподаването по математика, а съответно и отношението на децата към този предмет. Тя е автор на книгата „Наръчник на бунтаря за проваляне на часа по математика“. Какво учим, как го преподаваме и как го научаваме – тези три въпроса са важни и според нея докато не им дадем отговор, няма шанс за промяна. Математиката е навсякъде, но часовете по този предмет в сегашния им вид са ограничаващи. Учениците не учат математика, а биват тренирани на математика.

Математиката трябва да е

преживяване

Чрез насочена игра децата може да разберат например как работи електронният подпис, като в рамките на часа те решават над 100 задачи, без да усетят това голямо натоварване. Когато усвоят добре дадено знание, после с лекота може да го използват навсякъде другаде. На помощ идва „Светът на Байта“ – комплект от  игри, базирани на математически усет към естествените числа. Байта е момиче, а в нейния свят добрите и злите сили се борят да освободят определени тайни. Игрите са отлично средство и в усвояването на знания по математиката. Те може да се играят както в училище, така и от цялото семейство.

Днешните учители биха могли

да правят чудеса

със съвременни помагала, а не с учебници от XIX век. Време е педагогическият подход да се промени. Сега учениците отделно учат математика, български език, история… А животът е общ. Знанията също е нужно да се обединят и затова Мариела активно участва в проект за създаване на предмет „Междупредметие“: „Животът е игра. Математиката изучава теорията на игрите. На литературата и на казуси в литературата също може да се погледне пред такава призма. В живота не страдаш литературно, а трябва да си решиш проблема. А за да го решиш, трябва правилно да го поставиш, после да предприемеш правилните действия. Такъв подход би могъл да обедини някои предмети. Дошъл е моментът в образованието да спрем да диференцираме и да започнем да интегрираме. Това ще ни даде отговор на въпроса, какви теми липсват в нашите учебни програми. Математиката помага нещата да се пренасят от една ситуация в друга. Знанието трябва да се свързва, а сега дори не се знае кои части от задължителното образование са излишни и кои липсват“.

Математиката, превърната в нещо безинтересно, отблъсква учениците. Тя не е ученикът за 30 минути да реши тест с 30 въпроса. Математиката е

бавно удоволствие

когато се решават трудни, но интересни задачи. Според Мариела Станчева днешната цел на училището е да подготви учениците за изпитите, а нейната цел е в училище да се върне радостта от преподаването и от откриването на нови неща. Има иновативни практики, но за да се ползват от преподавателите, трябва да се направят под формата на помагала и да стигнат до всеки учител с инструкции за употреба. Мариела Станчева и нейните съмишленици създават новости, адекватни на днешния ден, и организират работилници и курсове, на които се обяснява кое как се прави. Така ентусиазираните учители получават подкрепа.

„Големите промени в образованието се правят от бели лястовици, които като станат достатъчно много, новостите се превръщат в утвърдена практика. Промените в образованието не стават отгоре, а трябва

да се спечелят сърцата

на учителите. Но сърцето на нито един учител не се печели със заповед на министерството. Събарянето на цялата система и изграждането ѝ наново не е сработвало досега. Реалистичният вариант за промяна е да се изгради общност от учители, които искат да преподават по нов начин. И ако те имат подкрепа, ще успеят“, казва Мариела Станчева. Тя е оптимист за бъдещето на образованието у нас. Инструментите са налични, хора като нея продължават да работят в тази насока. Славата трябва да остава за учителя, когато той стане героят на часа и превърне този час в незабравимо преживяване. Мариела Станчева е само техен вдъхновител.

Текстът е част от бр. 120 на сп. „Икономика“. Публикува се в Economic.bg по силата на партньорско споразумение между двете медии. Темите и мненията са подбрани от екипа на списанието и не съвпадат непременно с редакционната политика на Economic.bg.

Източник: https://www.economic.bg/bg/a/view/uchitelite-koito-okriljavat