Space Camp Turkey e един от трите космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA, като в Европа Space Camp Turkey e единственият, функциониращ учебно-тренировъчен лагер, който се намира в гр. Измир, Турция.
Програмите на космическия център дават възможност на деца и младежи на възраст от 9 до 15 години с интереси в науката да работят със съвременни технологии и тренажори в областта на астрономията, роботиката, астро-физиката и биологията. Участниците обличат скафандри, тренират на реални тренажори за подготовка на астронавти, изпробват движенията в безтегловна среда, упражняват се в предната палуба на совалка и т.н. След преминаване на програмите участниците получават сертификати, които са високо ценени в голям брой училища и университети по света.
В този сезон на детския космически лагер, взеха участие трима ученика от ЧОУ „Светлина“, спечелили възможността да заминат, като представителни участници от Р. България. Нашата гордост са Антон Тончев, Анджела Кирилова и Максим Шишманов, награден с частична стипендия в Space Camp Turkey 2017. За участието на нашите възпитаници в космическия лагер по модел на НАСА разговаряме с Мария Стоичкова и Гергана Райжекова от Център за творческо обучение, официален координатор на програмата за България.
Здравейте, представете се за нашите читатели:
Мария: Здравейте! Казвам се Мария Стоичкова и съм координатор и обучител в Център за творческо обучение. Моите отговорности включват цялостната организация на постъпващите заявки за обучения – комуникация с училища, директори, учители, изготвяне на графици, обработка на документи и т.н. Прекрасно е, че имам и възможност да се включвам и в процеса на изпълнение, а именно като обучител. Работата с хората ми доставя най-голямо удоволствие. По време на космическия лагер бях един от представителите на Център за творческо обучение, които заминаха заедно с първата българска група.
Гергана: Здравейте и от мен! Казвам се Гергана Райжекова и съм координатор на Space Camp Turkey за България в Център за творческо обучение. Наша главна цел е повече деца в България да осъществят своята мечта да работят с учени от цял свят, да говорят с астронавти и на практика да видят как се прави истинската наука. Онази наука, която ни изстрелва в космоса и благодарение на която някой ден ще заселим други планети. Работата ми в България включва много срещи в училища, презентации пред деца, родители, учители, спонсори, както и координиране на различни дейности, директно свързани с програмата.
2. Какво представлява Space Camp Turkey?
Мария: Space Camp Turkey е космически лагер, който представлява цялостна програма, по която деца от различни възрасти и с различни интереси се сблъскват с науката, пречупват я през своята призма и, забавлявайки се, учат нови неща за космоса и всичко, което е свързано с него…
Гергана: За съжаление подобен лагер в България не съществува и няма еквивалент. Това е програма и космически лагер, който трябва не просто да се види, а да се преживее. Ние искаме повече учители от страната да преминат през тази седмица, за да почерпят най-високо ноу-хау за организация на учебния процес, който се основава върху STEAM образование – наука, технологии, инженерство, изкуство и математика в едно цяло, подчинено на темата за космоса и космическите технологии.
3. А на какво учи Space Camp Turkey децата и какви са ползите за тях?
Мария: Ползите са неизброими. Например, децата учат за безпочвеното отглеждане на растения в космоса или така наречената хидропоника, още наблюдават звездите и учат астрономия в планетариума, чрез практически експерименти учат различни физични закони… Безкрайни са възможностите за знания, но и за житейски опит. Уроците са в посока мултикултурност, толерантност, дисциплина, професионализъм, постоянно развитие и растеж нагоре 🙂
Гергана: На първо място там всички спазваме стриктна ежедневна програма, както астронавтите преди всяка мисия. Дисциплината, отборната игра и ученето чрез преживяване са на преден план. Развиването на тези качества у децата е неслучайно, разбира се. В космическата индустрия, която тепърва набира скорост покрай Елън Мъск и не само, най-ценени качества са умението да поемаш отговорност, да работиш в екип с хора, които са много различни от теб и с различен бекграунд и да се развиваш като професионалист. Точно на това учи Space Camp Turkey – че всички сме различни и това е хубаво, но само в екип може да стигнем звездите.
Програмата на детския космически лагер е не само обучение, но и забавление. Танците се оказаха любимо занимание на по-голямата част от участниците. Безспорно, Макси е сред призовите танцьори в тази годишното издание на лагера.
Анджи (в средата) с отбора си, след skype среща с астронавт. В тази сесия разказваха за живота на астронавта, а най-ценното за децата беше, че имаха възможно да задават въпроси: например някое от нашите деца попита “Много ли е страшно, когато за пръв път се озовеш в космоса?” Астронавтът тук отговори, че множеството тренировки на тренажори през трите месеца, които имат за подготовка преди мисия, ги подготвя с голяма точност, за всякакви възможни казуси…съответно страх в открития космос няма, само насладата от гледката на нашата планета Земя от космоса.
Продължение на статията:
Space Camp Turkey e създаден по модел на NASA, като в Европа Space Camp Turkey e единственият, функциониращ учебно-тренировъчен лагер, който се намира в гр. Измир, Турция и е създаден за обучение на деца в областта на космическите науки и технологии. Разговаряме с Мария Стоичкова и Гергана Райжекова от Център за творческо обучение, официален координатор на програмата за България за участието на учениците от ЧОУ „Светлина“, успели да се класират в тази годишното издание на Space Camp и за ползата от преминаването през тренировъчната програма на лагера като цяло.
Какво e за Вaс лично Space Camp Turkey?
Мария: Space Camp e нещо “огромно” и нямам предвид по размери. Космическият лагер е една мечта в стил УААУ. Искам отново да съм дете, за да отида и да участвам и участвам и да попия цялата емоция и знания, които лагерът предлага!
Гергана: Ако бях дете и бях преминала през този лагер, той със сигурност щеше да промени посоката ми на кариерно развитие. Имаме подобни примери на наши възпитаници, които след Space Camp Turkey записват Аерокосмическо инженерство в Милано, други получават още в самия лагер предложения за стаж в чужбина, трети вдигат високо летвата, след като се приберат в България и започват проекти с НАСА…
Как се представиха децата? Кажете няколко думи за тяхното участие като обучение и емоции?
Мария: Децата бяха в началото леко смутени, защото влизат в една напълно непозната среда за тях. Веднъж след като се запознаят с правилата и видят колко интригуващи неща им предстоят, идва и голямото количество ентусиазъм. И трите деца, представители на училище “Светлина” бяха изключително нетърпеливи да показват знания и да получат нови такива. При всички образователни игри, на които присъствах именно нашите деца ми направиха страхотното впечатление, че взимаха много участие и играеха с ентусиазъм. Анджи, Тони и Макс бяха фокусирани и взимаха 100% от всичко, което им се предлагаше и като ново знание и като нова емоция.
Гергана: Само ще допълня тук, че Център за творческо обучение всяка година организира конкурс за есе и видео есе, с което подбираме участниците в космическия лагер. Това за кампания 2018 г. ще бъде придружено с лична среща на всяко дете с квалифицирано жури, разговор на английски език и препоръка от учител. Както обясних на децата от втората българска група в автобуса на път към лагера: “Всеки път, когато представяте себе си, представяте и България”! А ние от Център за творческо обучение бихме искали България да продължава да печели медали и да е сред любимите отбори на тренерите там.
Кое е най-трудното за българските деца в космическия лагер?
Мария: Определено това е първоначалното пречупване и свикване с новите правила, условия и съотборници.
Гергана: Със сигурност това е работата в екип. Българските отбори сме съвкупност от изявени индивидуалности, но когато стане въпрос обща цел и задача, сформиране на екип и разпределяне на задачи и отговорности, малко се дръпваме встрани. Може би част от наследения ни манталитет, но имаме нужда от истински лидери и развиването на именно такива качества у децата. Неслучайно единият медал, с който се награждават децата в Space Camp Turkey е за лидерство.
Какво ново може да очакваме в програмата Space Camp Turkey за българските деца?
Гергана: Програмата се развива буквално всеки ден благодарение на установените ни партньорски отношения със Space Camp Turkey. Есента предстоят няколко събития, включително срещи в общините Пловдив, Първомай, Казанлък и Гоце Делчев, които подкрепиха участници с пълни или частнични стипендии. Месец ноември организираме среща на Възпитаниците на Space Camp в България, на която са поканени всички деца, преминали през програмата, техните родители, учители и спонсори. Междувременно започва програмата “Бъдещи изследователи”, която включва целогодишни видеоконференции със Space Camp Turkey и завършва с Научен панаир в космическия лагер. Надяваме се тази година да привлечем нови училища партньори и нови дарители, които да повярват в потенциала на българските деца и да вложат във възпитаването на тяхната цялостна личност, каквото прави Space Camp Turkey.
Благодарим на нашите събеседници за това интервю и им желаем още много бъдещи лагери, популяризиране на дейността им сред българските деца и все по-активна съвместна дейност с децата и учителите от ЧОУ „Светлина“ и занапред.
Ето и още кадри от лагера Space Camp Turkey 2017:
Това е кадър от културната вечер, в която и българският отбор се представи с прекрасно право хоро и вдигнахме публиката на крака! Това за мен беше най-емоционалната вечер, защото съпреживях всичко, което и децата изпитваха. Те бяха горди, че чуват българска музика и станаха и танцуваха със пълни сърца. Енергията беше неописуема!
Награждаването е винаги много тържествен момент.
Още един кадър от награждаването. Тук участниците са до совалката Discovery и до техните тренери.
Това е втори български отбор пред вратите на Space Camp Turkey малко преди да потеглим обратно към България. Постът в инстаграм гласи: „Българската делегация беше върхът.“ Браво на всички наши деца за достойното представяне, спечелените грамоти и значки и, разбира се, за двата медала в двете български групи това лято!
Официален сайт на програмата в България: spacecamp.cct.bg